بیماری اچ آی وی ویروس نقص ایمنی انسان، چرا اچ آی وی خطرناک است؟

مسئول برنامه های پیشگیری ایدز دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: اگربیمار اچ آی وی به موقع تحت درمان قرار بگیرد فرد وارد فاز انتهایی بیماری نمی گردد.

بیماری اچ آی وی ویروس نقص ایمنی انسان، چرا اچ آی وی خطرناک است؟

مرجان پدرزاده مسئول برنامه های پیشگیری ایدز دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در گفت و گو با خبرنگار از،گفت: بیماری اچ آی وی یک بیماری ویروسی است که بر روی سیستم ایمنی بدن اثر می گذارد از گلبول سفید تغذیه می نماید.

او اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به اهمیت موضوع بیماری ایدز از 9 تا 15 آذر هفته اطلاع رسانی نامیده شده است و آموزش و اطلاع رسانی در زمینه ایدز یکی از استراتژی های مهم برنامه کشوری پیشگیری از ایدز است.

پدرزاده اهداف هفته اطلاع رسانی ایدز را معرفی اقدامات، دستاورد ها و چالش های موجود در زمینه این بیماری و جلب مشارکت انجمن های غیر دولتی و عموم مردم در پیشگیری از اچ آی وی اعلام کرد.

او شعار سال جاری روز جهانی ایدز را همه در یک کشتی نشسته ایم، مطرح نمود.

پدرزاده با اشاره به بر برنامه هر روز از هفته اطلاع رسانی ایدز، گفت: شنبه 9 آذر رسانه و اچ آی وی، یکشنبه 10 آذر سازمان ها و اچ آی وی، دوشنبه 11 آذر اچ آی وی و مسئولیت اجتماعی، سه شنبه 12 آذر زندگی با اچ آی وی، چهارشنبه 13 آذر خانواده و اچ آی وی، پنج شنبه 14 آذر جوانان، نوجوانان و اچ آی وی و آدینه 15 آذر آزمایش و اچ آی وی نام گذاری شده است.

راه اندازی کمپین اطلاع رسانی ایدز در یزد

مسئول برنامه های پیشگیری ایدز دانشگاه علوم پزشکی شهیدصدوقی یزد: گفت: کمپین اطلاع رسانی اچ آی وی که در شهر یزد در پارک آزادگان، منطقه حسن آباد، بلواراستقلال و آزادشهر برگزار می گردد.

او اضافه کرد: در حال حاضر با مراقبت و درمان افراد دارای ویروس اچ آی وی فرد وارد فاز ایدز نخواهد شد یعنی علائم در او پیدا نمی گردد و شانس اینکه دیگران را مبتلا کند خیلی کم می گردد.

راه های انتقال اچ آی وی را بشناسید

پدرزاده گفت: راه های انتقال اچ آی وی سرنگ مشترک در معتادان تزریقی ، تماس جنسی، و مادر آلوده که می تواند به کودک خود منتقل کند، است.

او ادامه داد:کنار بیمار اچ آی وی نشستن، از یک ظرف غذا خوردن و ازیک لیوان آب نوشیدن باعث انتقال نمی گردد است.

مسئول برنامه های پیشگیری ایدز دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: راه های انتقال ایدز به وسیله خون و ترشحات بدن است.

پدرزاده اضافه کرد: با توجه به اینکه محل زندگی ویروس در گلبول سفید است و گلبول سفید در خون وجو دارد اگر تماس با خون و ترشحات بدن نیز وجود داشته باشد باعث انتقال بیماری می گردد.

ی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "بیماری اچ آی وی ویروس نقص ایمنی انسان، چرا اچ آی وی خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری اچ آی وی ویروس نقص ایمنی انسان، چرا اچ آی وی خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید